Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Грижа за разсада от домати за постигане на богата реколта

18 април 2023, 15:25 часа

Доматите са предпочитани за отглеждане в зеленчуковата градина, а и са чудесно допълнение към трапезата. Добрите градинари съветват как да се погрижите за разсада, за да се радвате на богата реколта.

Не натрупвайте разсад от домати

Ако сте решили да засявате домати от семена – осигурете достатъчно място на разсада, за да се разклонява. Отрежете по-слабите, по-малки разсади в полза на най-добрия производител. Липсата на достатъчно място възпрепятстват растежа, което стресира разсада и по-късно води до заболявания.

Как да се справим с вредителите по доматите?

Осигурете достатъчно светлина

Разсадът на доматите се нуждае от силна, директна светлина, за да расте спокойно. Дните са къси през зимата, така че дори поставянето им близо до слънчев прозорец може да не им осигури достатъчно естествена светлина. Може да използвате изкуствено осветление, ако не отглеждате разсада в оранжерия – 14-18 часа на ден.

За да сте сигурни, че доматените растения растат набити, а не вретеновидни, дръжте младите растения само на няколко см от флуоресцентни лампи за отглеждане. Когато дойде време да ги засадите навън, изберете най-слънчевата част от вашата зеленчукова градина за тяхното местоположение. Така ще си гарантирате добра реколта.

Загрейте предварително градинската почва

Доматите обичат слънцето и топлината. Растежът им няма да стартира, докато температурите на почвата и въздуха не останат топли и опасността от замръзване не отмине. Покрийте зоната за засаждане с черна или червена пластмаса няколко седмици преди времето, когато да възнамерявате да засадите – това ще ускори затоплянето на почвата.

Какво представлява мана по доматите?

Заровете стъблата

Засадете вашите доматени растения на дълбоко, чак до горните няколко листа. Когато са засадени по този начин, доматите могат да развият корени по цялото си стъбло и така растението да стане по-силно.

Мулчирайте доматите, след като почвата се затопли

Ако не сте затоплили земята с помощта на пластмаса, изчакайте естественото затопляне на почвата, за да поставите мулч. Мулчирането спестява вода и предотвратява разпръскването на почвата и болестите.

Тъй като доматите обичат топлината, позволете на слънцето да стопли почвата през пролет. След като температурите останат високи, както през деня, така и през нощта, можете да добавите слой мулч, за да запазите влагата.

Отстранете долните листа

След като вашите доматени растения достигнат около метър височина, остранете най-старите листа, които могат да развият гъбички. Това са листата в долния край на стъблото. Докато растенията се изпълват, долните листа получават най-малко слънце и въздушен поток. Премахването им помага да се предотврати навлизането на гъбични заболявания.

Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес